Relacja Makalu 11.10.2011

30 września 2011 roku o 14;30 czasu Nepalskiego, w 28. dniu od założenia bazy, po 12-godzinnej akcji, Adam Bielecki i Artur Hajzer stanęli na szczycie Makalu (8463m).

Lider na szczycie Makalu (fot A Bielecki)
Lider na szczycie Makalu (fot A Bielecki)

W czasie tego samego szturmu półtorej godziny później na piątym szczycie świata zameldował się Tomasz Wolfart. Było to siódme polskie wejście na ten szczyt, i piąte bez tlenu. Należy podkreślić, że ostatnie polskie wejście bez wspomagania tlenem z butli miało miejsce 23 lata temu. Siedmioosobowa wyprawa (ósmy uczestnik - Jacek Groń opuścił bazę w początkowej fazie wyprawy) nie korzystała z pomocy tragarzy wysokościowych oraz działała jako jedyna wyprawa w rejonie. Ze względu na ciężkie warunki śniegowe, była zmuszona do wyszukiwania własnych wariantów przejścia przez bariery skalne i labirynty seraków (również w kopule szczytowej).

Artur, Tomek i Maciek w drodze przez bariere serakow na wysokosci 7600m (fot A Bielecki)
Artur, Tomek i Maciek w drodze przez barierę seraków na wysokości 7600m (fot A Bielecki)

Akcja szturmowa, od przełęczy Makalu la prowadzona była w stylu alpejskim i mimo sporych trudności, bez użycia asekuracji. Późna godzina zdobycia szczytu przez Tomasza Wolfarta wraz z dość niefortunnym wyborem drogi zejściowej stały się przyczyną jego nieplanowanego, ciężkiego biwaku na wysokości ok 8300m. Tomek do obozu 4 na wysokości ok. 7800m.gdzie czekali na niego koledzy, dotarł dopiero następnego dnia około godziny 12 w południe. W tym czasie kolejny uczestnik - Maciek Stańczak zaczął zdradzać oznaki poważnej deterioracji wysokościowej. Po czterech dniach dramatycznego zejścia górę o własnych silach opuścili Adam Bielecki i Artur Hajzer. Tomasz Wolfart od wys. 6900 zszedł w asyście szerpańskich ratowników wezwanych na pomoc i przetransportowanych w pobliże bazy za pomocą helikoptera. Maciej Stańczak od wys. 6900 m został przetransportowany do bazy na noszach, a niezbędnej podstawowej pomocy medycznej udzielili mu Kacper Tekieli i Adam Ciućka, którzy wyszli kolegom naprzeciw i podjęli współpracę z ratownikami. Akcję ratunkową z bazy koordynował Tomasz Chwastek. Trzeciego października wszyscy uczestnicy wyprawy znaleźli się w bazie. Ze wzgledu na odmrożenia i znaczne wyczerpanie Artur Hajzer, Maciej Stańczak i Tomasz Wolfart zostali ewakuowani z bazy helikopterem. Pozostała czwórka kończy właśnie tygodniowy treking i za kilka dni również powinna dotrzeć do kraju. 

Więcej szczegółów i wyczerpujący opis wyprawy, ataku, zejścia, akcji ratunkowej umieścimy w przeciągu paru dni.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć w galerii.

Pozdrawiamy
Uczestnicy

Dodał marek karnecki dnia 11.10.2011

cofnij