Broad Peak Middle, nazywany również Broad Peak Central, ma wysokość 8011 lub 8016 m n.p.m. w zależności od źródeł. Góra jest jednym z trzech wierzchołków masywu Broad Peak w Karakorum, grupa Baltoro Muztagh na granicy chińsko-pakistańskiej . Przez Chińczyków jest uważany za samodzielny szczyt ośmiotysięczny i nosi nazwę Zhongyang.

Po raz pierwszy został zdobyty 28 lipca 1975 roku przez wyprawę Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego kierowaną przez Janusza Fereńskiego. Na dziewiczym ówcześnie wierzchołku stanęli: Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk, Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś i Andrzej Sikorski. Był to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez Polaków. Niestety wyprawa ta zakończyła się tragedią, do bazy nigdy nie zeszli Nowaczyk, Kęsicki i Sikorski. W 1984 roku Wojtek Kurtyka wraz z Jerzym Kukuczką dokonali pierwszego trawersu Broad Peaków, wchodząc na wszystkie trzy wierzchołki to jest Broad Peak North (7550 m n.p.m.), Broad Peak Middle oraz główny wierzchołek Broad Peak.

Wyprawa PHZ na Broad Peak Middle zamierza zdobywać górę drogą normalną przez Broad Col od strony pakistańskiej zakładając trzy obozy.

Sponsor sprzętowy:
Partner programu: